66085-68-5
Product Name:
1,1'-[(phenylmethylene)bis[(2-methyl-4,1-phenylene)azo]]bis(2-naphthol)
Formula:
C41H32N4O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 612.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 11.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 612.25252628 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 612.25252628 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 89.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 47 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 973 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
