660840-16-4
Product Name:
2-Bromo-4,4-difluoro-3-oxo-butyric acid ethyl ester
Formula:
C6H7BrF2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 245.02 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 243.95466 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 243.95466 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 43.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 184 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
