66068-84-6
Product Name:
4-(2,3,3-Trimethyl-6-bicyclo[2.2.1]heptanyl)cyclohexan-1-ol
Formula:
C16H28O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 236.39 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 236.214015512 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 236.214015512 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 20.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 288 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
