65825-26-5
Product Name:
pyridin-2-ylmethyl 2-(1-(4-chlorobenzoyl)-5-methoxy-2-methyl-1H-indol-3-yl)acetate
Formula:
C25H21ClN2O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 448.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 448.1189848 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 448.1189848 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 654 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
