658076-53-0
Product Name:
Benzenecarbothioamide, 5-fluoro-2-nitro- (9CI)
Formula:
C7H5FN2O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 200.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 200.00557674 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 200.00557674 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 104 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 231 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
