65783-69-9
Product Name:
benzoic acid, 2-hydroxy-, 2-(diethylamino)-2-oxoethyl ester
Formula:
C13H17NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 251.28 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 251.11575802 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 251.11575802 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 289 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
