65619-92-3
Product Name:
8-DiMethylaMino-1,4-dioxaspiro[4.5]decan-8-carbonitrile
Formula:
C11H18N2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 210.27 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 210.136827821 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 210.136827821 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 45.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 276 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
