65571-72-4
Product Name:
L-Proline, 5-(cyanomethylene)-, methyl ester, (E)- (9CI)
Formula:
C8H10N2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 166.18 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 166.074227566 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 166.074227566 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 62.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 262 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
