65222-75-5
Product Name:
1-Naphthacenecarboxylic acid, 2-ethyl-1,2,3,4,6,11-hexahydro-2,5,7-trihydroxy-6,11-dioxo-4-[[2,3,6-trideoxy-3-(methylamino)-α-L-lyxo-hexopyranosyl]oxy]-, methyl ester, [1R-(1α,2β,4β)]- (9CI)
Formula:
C29H33NO10
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 555.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 555.21044625 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 555.21044625 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 172 Ų |
| Heavy Atom Count | 40 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 992 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 7 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
