652142-94-4
Product Name:
2-chloro-3-(4-chloro[1,2,4]triazolo[4,3-a]quinoxalin-1-yl)-6-quinolinyl methyl ether
Formula:
C19H11Cl2N5O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 396.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 395.0340654 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 395.0340654 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 65.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 542 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
