650592-67-9
Product Name:
9-[4-(4-chlorophenoxy)phenyl]-2-methoxy-7,7-dimethyl-10-thioxo-9,10-dihydro-7H-pyrrolo[3,2,1-ij][1,2]thiazolo[5,4-c]quinoline-4,5-dione
Formula:
C27H19ClN2O4S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 535.0 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 534.0474771 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 534.0474771 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 117 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 986 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
