COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 325.12 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 323.9932085 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 323.9932085 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 375 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ethacrynate Sodium is the sodium salt form of ethacrynic acid, an unsaturated ketone derivative of aryloxyacetic acid without a sulfonamide substituent belonging to the class of loop diuretics. Ethacrynic acid is extensively bound to plasma proteins; both ethacrynic acid in its unchanged form as well as its metabolites are excreted in bile and urine.
