COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 416.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 416.32904526 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 416.32904526 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 57.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 709 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 8 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
7-keto-25-hydroxycholesterol is an oxysterol, a 7-oxo steroid, a cholestanoid, a 3beta-sterol and a 3beta-hydroxy-Delta(5)-steroid.
