648925-51-3
Product Name:
Benzamide, 5-chloro-2-hydroxy-N-[2-(2-phenoxyethoxy)-5-(trifluoromethyl)phenyl]-
Formula:
C22H17ClF3NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 451.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 451.0798202 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 451.0798202 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 573 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
