64843-84-1
Product Name:
Ethanol, 2-[2-(chloromethoxy)ethoxy]-, 1-benzoate
Formula:
C12H15ClO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 276.71 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 276.0764513 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 276.0764513 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 76 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 155 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
