64798-38-5
Product Name:
Benzene, 1-chloro-4-(1-isocyanato-1-methylethyl)-
Formula:
C10H10ClNO
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 195.64 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 195.0450916 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 195.0450916 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 213 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
