647-43-8
Product Name:
Glycine, N-[(1,1,2,2,3,3,4,4,5,5,5-undecafluoropentyl)sulfonyl]-
Formula:
C7H4F11NO4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 407.16 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 16 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 406.96853857 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 406.96853857 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 91.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 591 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
