64691-88-9
Product Name:
Propanedinitrile, 2-[2-(5-methyl-2-nitrophenyl)hydrazinylidene]-
Formula:
C10H7N5O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 229.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 229.05997448 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 229.05997448 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 118 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 403 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
