646509-56-0
Product Name:
2H-Purin-2-one, 6-[[(2-chlorophenyl)methyl]thio]-1,3-dihydro-
Formula:
C12H9ClN4OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 292.74 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 292.0185598 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 292.0185598 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 95.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 392 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
