64604-15-5
Product Name:
Cyclopropa[4,5]-B-norandrost-1-en-3-one, 17-(acetyloxy)-3',4-dihydro-, (4α,5S,17β)- (9CI)
Formula:
C21H28O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 328.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 328.20384475 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 328.20384475 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 43.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 666 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 7 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
