CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Boiling Point | 244.00 to 247.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Kovats Retention Index | 1093 |
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Corrosion Corrosives GHS05 |
| GHS Hazard Statements |
H314:Skin corrosion/irritation H318:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P309:IF exposed or if you feel unwell: P310:Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 120.17 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 120.02450067 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 120.02450067 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 62.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 62.7 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
3-(methylthio)propionic acid is a thia fatty acid acid consisting of propionic acid with a methylthio substituent at the 3-position; an intermediate in mammalian methionine metabolism in vitro. The simplest known phytotoxin, it is a blight-inducing toxin produced by the cassava pathogen Xanthomonas campestris manihotis. It has a role as a phytotoxin. It is functionally related to a propionic acid. It is a conjugate acid of a 3-(methylthio)propionate.

