6451-11-2
Product Name:
2,2'-(1,4-Phenylene)bis(anthra[2,1-d]thiazole-6,11-dione)
Formula:
C36H16N2O4S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 604.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 8.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 604.05514934 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 604.05514934 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 151 Ų |
| Heavy Atom Count | 44 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1130 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
