642008-80-8
Product Name:
2-amino-6-methyl-4-(pyridin-4-yl)-5,6,7,8-tetrahydroquinoline-3-carbonitrile
Formula:
C16H16N4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 264.32 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 264.137496527 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 264.137496527 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 75.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 381 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
