641-68-9
Product Name:
6-Hydroxy-4-[(2,4-dihydroxy-6-pentylbenzoyl)oxy]-2-pentylbenzoic acid
Formula:
C24H30O7
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 430.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 12 |
| Exact Mass | 430.19915329 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 430.19915329 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 124 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 566 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Anziaic acid is a carbonyl compound.
