640248-38-0
Product Name:
N-[[4-(acetylcarbamothioylamino)phenyl]carbamothioyl]-5-(2,5-dichlorophenyl)furan-2-carboxamide
Formula:
C21H16Cl2N4O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 507.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 506.0040881 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 506.0040881 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 160 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 721 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
