63917-73-7
Product Name:
(S)-7-Amino-6,7-dihydro-10-methylamino-1,2,3-trimethoxybenzo[a]heptalen-9(5H)-one
Formula:
C20H24N2O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 356.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 356.17360725 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 356.17360725 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 82.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 640 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
