638135-33-8
Product Name:
2-(4-tert-butylphenyl)-1-(4,5-dimethyl-1,3-thiazol-2-yl)-4-hydroxy-3-(thiophene-2-carbonyl)-2H-pyrrol-5-one
Formula:
C24H24N2O3S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 452.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 452.12283498 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 452.12283498 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 127 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 754 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
