638135-01-0
Product Name:
methyl 4-(4-hydroxy-2-(4-methoxyphenyl)-1-(2-morpholinoethyl)-5-oxo-2,5-dihydro-1H-pyrrole-3-carbonyl)-3,5-dimethyl-1H-pyrrole-2-carboxylate
Formula:
C26H31N3O7
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 497.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 497.21620034 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 497.21620034 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 121 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 864 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
