638133-38-7
Product Name:
(2Z)-6-[(3,4-dimethoxyphenyl)methyl]-2-(thiophen-2-ylmethylidene)-[1,3]thiazolo[3,2-b][1,2,4]triazine-3,7-dione
Formula:
C19H15N3O4S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 413.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 413.05039832 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 413.05039832 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 134 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 752 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
