637761-02-5
Product Name:
Cyclopenta[b][1]benzopyran, 9-ethyl-2,3,3a,4a,5,6,7,8-octahydro-, (3aR,4aR)-rel- (9CI)
Formula:
C14H20O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 204.31 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 204.151415257 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 204.151415257 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 9.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 324 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
