637750-84-6
Product Name:
ethyl 4-[2-(2,4-dihydroxyphenyl)-2-oxoethoxy]benzoate
Formula:
C17H16O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 316.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 316.09468823 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 316.09468823 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 93.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 402 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
