CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | P-benzoquinone monoxime is a black solid. (NTP, 1992) |
|---|---|
| Color/Form | PALE YELLOW ORTHORHOMBIC NEEDLES, BROWNS @ 126 °C |
| Melting Point | 270 to 291 °F (decomposes) (NTP, 1992) |
| Solubility | less than 1 mg/mL at 70 °F (NTP, 1992) |
| Vapor Pressure | 0.15 [mmHg] |
| Dissociation Constants | KA= 3.3X10-7 @ 25 °C |
| Other Experimental Properties | DECOMPOSES @ 144 °C |
| Chemical Classes | Nitrogen Compounds -> Other Aromatics (Nitrogen) |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 123.11 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 123.032028402 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 123.032028402 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 97.2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
P-benzoquinone monoxime is a black solid. (NTP, 1992)
