636991-76-9
Product Name:
1-(3-(diethylamino)propyl)-3-hydroxy-4-(5-methylfuran-2-carbonyl)-5-(4-propoxyphenyl)-1H-pyrrol-2(5H)-one
Formula:
C26H34N2O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 454.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 12 |
| Exact Mass | 454.24677219 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 454.24677219 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 83.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 697 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
