636988-51-7
Product Name:
4-(4-chlorobenzoyl)-1-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-3-hydroxy-5-(4-methoxyphenyl)-1H-pyrrol-2(5H)-one
Formula:
C23H19ClN2O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 454.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 454.0754060 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 454.0754060 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 108 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 731 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
