63647-67-6
Product Name:
Benzenesulfonyl chloride, 2-[(difluoromethyl)sulfonyl]-
Formula:
C7H5ClF2O4S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 290.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 289.9285850 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 289.9285850 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 85 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 434 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
