634898-71-8
Product Name:
3-(3,4-dichlorophenyl)-N-[(E)-(4-fluorophenyl)methylideneamino]-1H-pyrazole-5-carboxamide
Formula:
C17H11Cl2FN4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 377.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 376.0293945 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 376.0293945 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 487 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
