634881-68-8
Product Name:
N'-[(1E)-1-(biphenyl-4-yl)ethylidene]-3-(4-chlorophenyl)-1H-pyrazole-5-carbohydrazide
Formula:
C24H19ClN4O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 414.9 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 414.1247389 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 414.1247389 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 590 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
