63470-85-9
Product Name:
2-methoxy-N-[2-nitro-5-(phenylthio)phenyl]acetamide
Formula:
C15H14N2O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 318.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 318.06742811 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 318.06742811 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 109 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 382 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
