63467-13-0
Product Name:
N-[2-[[3-methyl-4-[[6-(methylsulphonyl)benzothiazol-2-yl]azo]phenyl]amino]ethyl]phthalimide
Formula:
C25H21N5O4S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 519.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 519.10349652 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 519.10349652 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 158 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 946 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
