634196-86-4
Product Name:
(S)-2-((S)-3-(4-(benzyloxy)phenyl)-2-oxopyrrolidin-1-yl)-4-methylpentanoic acid
Formula:
C23H27NO4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 381.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 381.19400834 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 381.19400834 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 28 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 521 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
