634166-48-6
Product Name:
N-(1,5-dimethyl-3-oxo-2-phenylpyrazol-4-yl)-2-[1-(4-hydroxyphenyl)tetrazol-5-yl]sulfanylacetamide
Formula:
C20H19N7O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 437.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 437.12700867 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 437.12700867 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 142 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 707 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
