63363-09-7
Product Name:
2H-Indazole-5-carboxylic acid, 4,7-dihydro-2,7-dimethyl-4-oxo-, ethyl ester
Formula:
C12H14N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 234.25 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 234.10044231 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 234.10044231 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 61.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 378 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
