63260-78-6
Product Name:
N-(4-chlorophenyl)-1-isopropylpiperidin-4-amine
Formula:
C14H21ClN2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 252.78 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 252.1393264 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 252.1393264 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 15.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 216 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
