632315-96-9
Product Name:
1-(4-tert-butylphenyl)-2-(4,5-dimethyl-1,3-thiazol-2-yl)-7-methyl-1H-chromeno[2,3-c]pyrrole-3,9-dione
Formula:
C27H26N2O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 458.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 458.16641387 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 458.16641387 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 87.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 841 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
