63165-92-4
Product Name:
4,4'-[3-(2,3,4,5-Tetrachloro-2,4-cyclopentadien-1-ylidene)-1,2-cyclopropanediylidene]bis[2,6-bis(1,1-dimethylethyl)-2,5-cyclohexadien-1-one]
Formula:
C36H40Cl4O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 646.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 10.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 646.175291 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 644.178241 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 34.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 42 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1440 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
