COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 484.14 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -5.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 16 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 483.97976216 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 483.97976216 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 283 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 761 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ribavirin 5'-triphosphate is a 1-ribosyltriazole that is ribavirin in which the hydroxy group at the 5'-position is replaced by a triphosphate group. It is the active metabolite of the antiviral agent ribavirin. It has a role as a human blood serum metabolite, a drug metabolite, an antiviral agent, a eukaryotic initiation factor 4F inhibitor and an EC 2.7.7.48 (RNA-directed RNA polymerase) inhibitor. It is a 1-ribosyltriazole, an aromatic amide, a monocarboxylic acid amide, a primary carboxamide and a ribose triphosphate. It is functionally related to a ribavirin. It is a conjugate acid of a ribavirin 5'-triphosphate(4-).
