630402-22-1
Product Name:
1-Pentanesulfonic acid, 1,1,2,2,3,3,4,4,5,5,5-undecafluoro-, sodium salt (1:1)
Formula:
C5H2F11NaO3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 372.09 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 14 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 371.9290191 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 371.9290191 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 65.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 475 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
