63019-49-8
Product Name:
1H-Pyrazolo[4,3-d]pyrimidin-5-amine, 7-methyl- (9CI)
Formula:
C6H7N5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 149.15 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 149.07014524 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 149.07014524 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 80.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 150 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
