6295-27-8
Product Name:
7H-1,2,3-Triazolo[4,5-d]pyrimidin-7-one, 5-amino-2,3-dihydro-2-phenyl-
Formula:
C10H8N6O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 228.21 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 228.07595890 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 228.07595890 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 98.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 351 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
5-amino-2-phenyl-3H-triazolo[4,5-d]pyrimidin-7-one is a member of triazoles.
