62895-96-9
Product Name:
Ethanol, 1,1'-oxybis[2-[4-(phenylamino)phenoxy]-
Formula:
C28H28N2O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 472.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 12 |
| Exact Mass | 472.19982200 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 472.19982200 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 92.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 35 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 506 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
